Sprawdź zdolność

Oblicz swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa bywa najczęstszym powodem, dla którego bank odmawia przyznania kredytu hipotecznego. Nie istnieje jeden konkretny wzór oceny sytuacji finansowej, dlatego często zdarza się, że osoby starające się o przyznanie środków w kilku bankach w jednym otrzymają dofinansowanie, a w innych spotykają się z odmową. Aby rzetelnie obliczyć swoją zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku do banku, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej możliwość spłaty zobowiązania w określonym terminie wraz z naliczonymi odsetkami. W oparciu o informacje zawarte we wniosku o przyznanie kredytu, a także danych pochodzących z rejestru dłużników i BIK-u ocenia się, jaką kwotę rzeczywiście będzie w stanie spłacić kredytobiorca.

Stałe wskaźniki budujące zdolność kredytową

Można jasno określić kilka stałych wskaźników, które uwzględniają algorytmy niemal wszystkich banków przy ocenie zdolności kredytowej. Jednym i zarazem podstawowym czynnikiem jest oczywiście dochód, a dokładniej jego wysokość, źródło oraz regularność wpływu. Zaraz za dochodem, analizie podlegają wydatki i spłata ewentualnych, aktualnych zobowiązań. Idąc na skróty, im większe dochody i mniejsze koszty, tym wyższy dochód netto, a tym samym większa zdolność kredytowa. Oceniając możliwości spłaty kredytu w określonym terminie, kredytodawcy biorą pod lupę również dotychczasową historię kredytową. Wskaźnikiem może być także rodzaj kredytu o jaki ubiega się wnioskodawca, a dokładniej jego wysokość i okres rozłożenia rat do spłaty. Nie bez znaczenia pozostają inne elementy charakterystyki kredytobiorcy, w tym jego wiek czy wysokość wkładu własnego.

Ekspert Finansowy Arkadiusz Więzowski

Arkadiusz Więzowski

Ekspert finansowy

Masz pytania?

Zanim pomogę Ci porównać oferty kredytowe wszystkich liczących się banków, potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań. W tym celu skontaktuj się ze mną!

+48 511 027 037

Informacje o nowościach